Elektromobilita

prohledat
2149 příspěvků (zobrazeno 1 až 50) od 04.09.2021 do 22.06.2026, založil/a Jirik_Tuňák1983
řadit dle data
16:22:39
22.06.2026
Sita
-> King 22.06.26 14:45:04: 36kwh, najeto 93tkm, stav prej 92% SoH
14:45:04
22.06.2026
King
-> Sita 22.06.26 11:28:17: A co ma henten werk za baterku, ze neda 200km?
13:33:26
22.06.2026
palinator
-> darklord:
Tak ty "nový" auta už jsou 10 let starý 3

Neumětel to bude tak jako tak, protože s tim neumí zacházet (přerušit brzdění) nebo má reflexy lenochoda. V novejch autech to jde navíc vypnout (ale pro změnu zas neuměj dokonale plachtit). Já se s tím sžil a někdy je to i fajn věc, protože nemusíš dělat krom plynu žádnou další manipulaci ani s kniplem, ani s brzdou.

Horší je podle mě, když ti to nesmyslně zašlápne Front assist...
13:24:23
22.06.2026
Tomaso435
-> darklord 22.06.26 13:18:20: to máš jako na dálnici... pred tebou brzdí, proč? Protože 100m před ním možná něco je a adaptivní tempomat nesmyslně ubral..... Jen to ubírá na nutnosti přemejšlet
13:18:20
22.06.2026
darklord
-> palinator: 36 asi fakt idem setrit na tu kamosovu yetinu. Lebo to co sa dneska predava ako auto je este horsie ako som cakal. Cize ked predo mnou ide dakto na novom aute, tak debilne brzdenie bez dovodov moze byt cisto automat a nie neumetel za volantom... Kam sme sa to dostali
13:01:19
22.06.2026
palinator
-> darklord:
O tom jsme se zrovna my dva už bavili...

Prostě z map to ví, že se blíží obec a na hraně obce se má jet 50. Tak začne s předstihem rekuperovat, aby tam těch 50 u cedule bylo. Dnes se tomu říká Travel Assist tuším.
12:48:19
22.06.2026
darklord
-> palinator: co presne znamena toto?
Pozor na to, že auto někdy samo nabrzďuje a nejde to vypnout.
12:43:46
22.06.2026
palinator
-> Sita:
Tomu říkám premiéra 3

Skutečně plachtit to jako jedno z mála aut umí. Pákou do boku se přidává a ubírá rekuperace, pohybem vzad se nastaví takřka maximální rekuperace. Po lehkém sešlápnutí brzdy to zarekuperuje ještě silněji.

Pozor na to, že auto někdy samo nabrzďuje a nejde to vypnout. Nabrzďuje do obcí nebo křižovatek, ale moc na to není spolehnutí, musí se s tím naučit žít.
Přerušit to nabrzďování jde ťuknutím do plynu, ale po pár vteřinách to začne nabrzďovat znova, jen už na vyšší cílovou rychlost.

Ať to jezdí.
11:28:17
22.06.2026
Sita
tak prvni zkusenost s elekttromobilitou - manzelce jsem vybral e-golfa a asi se to uplne nepovedlo, protoze 200km nocni jizdu z Kralup nad Vltavou domu to nedalo a posledni 2km jsme museli potupne na lane za old school spalovakem 3. Ale tak zazitek mame a zijeme jen jednou 3. Budem se s tim muset naucit, zatim bych potreboval rict jestli to vubec je schopny plachtit s 0% rekuperaci nebo jestli to jen neumim ovladat...
zvětšit Elektromobilita - obrázek od Sita vložen 22.06.2026 11:28:17
18:05:02
09.06.2026
palinator
-> Borderer:
Diagnostiku to chce jako každé auto a elektrotechnik bejt nemusíš, myslím, že dobře pomůže i ChatGPT 3
14:43:27
09.06.2026
Borderer
-> palinator: Takže to je stejně na elektrotechnika a diagnostiku. Dík.
13:14:43
09.06.2026
palinator
-> Borderer:
Jako asi bych nechtěl auto, který má SoH kolem 70 %, protože tam ta degradace může začít zrychlovat, ale zpravidla jsou starší auta mezi 85-90 %. Většina modelů má v baterkách články, jejichž životnost vypadá lépe, než se očekávalo, za předpokladu, že jsou bez závady. Myslím, že nejčastěji se závady objevily v záruce, kvůli výrobním vadám. Teď to bude o tom, aby dobře fungovalo vše okolo. BMS, stykače, izolační stav. V podstatě na vše by se mělo přijít diagnostikou, když člověk ví na co se má koukat, zbytek už je prostě náhoda nebo smůla.

V případě, že mělo auto baterii opravovanou, bude záležet na kvalitě práce, hlavně co se týče utěsnění. Asi bych uplně nechtěl auto po větší nehodě.

Jestli má auto SoH 85 % nebo 89 % bych moc neřešil a radši se podíval na stav zbytku auta.
upraveno 1x, naposled 09.06.2026 13:15:18
13:03:35
09.06.2026
Borderer
-> palinator: Dá se vůbec orientovat podle SoH co se týče baterie? Nebo je to všeříkající nic? Sem pořád na vážkách, jestli vzít nějaký malý EV nebo šlupku za desetinu, co za pár let vyhodím....protože jestli mám za věc jako auto vypláznout tři kila, tak už bych asi rád, aby mělo nějakou perspektivu.
12:58:09
09.06.2026
Sita
-> King 09.06.26 11:38:48: jestli nekdy EV prevezme roli felicie, fabie, octy 1, tak to urcite nebude bmw, a rekl bych, ze ani skoda, ale spis nejaka cinska, indicka, nebo prinejlepsim rumunska jebka. V tomhle se imho Vaculik dost seknul 3
12:56:37
09.06.2026
palinator
-> Sita 09.06.26 09:42:10:
Do roku 2016 jsou slabý Golfy 85 kW a "dvacítková" baterka. Od tohoto roku dál jsou 100 kW a "třicítková" baterka. O té slabší verzi bych vůbec neuvažoval. Jednak budou ty baterky o to víc vyždímaný a druhak to má jen jednofázovou nabíječku (ona ani ta novější dvoufázová není nic ke chlubení). S EV se nejezdí 0-100 % SoC, tak je dobrý mít nějakou rezervu.

TČ je většinou napsaný už v inzerátu, moc ověřit to nejde, protože nikdo nefotí pod kapotou. Jinak je info tady. www.speakev.com/threads/v w-e-golf-2016-questions.17 3846
Osobně bych do TČ (a obzvlášť v Golfu) nešel. Konkrétně u něj je to asi nejčastější zdroj poruch.

Virtual cockpit je za mě pěkná věc, ale moc často ve výbavě není. Asi bych zkusil pozjistit, na co přijde ho dobastlit - asi bych absencí VC auto hned z výběru nediskvalifikoval, vzhledem k tomu, jak je trh teď vybranej. Stačí že ty auta budou dobitý jak cikánský hračky.
upraveno 1x, naposled 09.06.2026 12:57:27
12:28:17
09.06.2026
palinator
-> Borderer:
EV nikdy nebude náhrada Felicií a Fabií jedna k jedný. Cena EV podobná ceně těch Fabií bude leda po požáru a to kdoví jestli.
I kdyby byla baterka v EV měkká jak sejra, stejně bude mít dost lidí motivaci to z toho auta vyškubat a použít jako nějaký stacionární uložiště. Dneska už se začíná pomalu mluvit o tom, že auta s V2x budou časem stát odhlášený na zahradě jako baterka pro barák, že prý Češi už si s integrací do elektroinstalace nějak poraděj 3
Ono to třeba dopadne u těch nízkopříjmovejch i tak, že sice provozně vyjde vyždímaný EV levněji, než udržovat naživu tu Fabii a platit do ní benál, ale lidi si to stejně nekoupěj, protože na to těch sto litrů prostě mít nebudou a budou dál recyklovat auta za patnáct.
12:20:07
09.06.2026
Borderer
-> King: Jen jestli si Vaculda uvědomuje, že Felicie byla fenoménem vesnic coby 15ti leté vozidlo při ceně pár desítek tisíc a vydržela relativně spolehlivě jezdit s téměř nulovou údržbou dokud neshnila na sračky. 3 Nyní je vystřídaly jedničkový Ovce a Fabie u kterých je vidět o to úpornější snaha to držet při životě....až tohle zacházení při tomto stáří vydrží i moderní elektromobil, začnu ho považovat za plnohodnotné vozidlo a ne módní výstřelek.
11:38:48
09.06.2026
King
-> Sita 09.06.26 11:22:55: 1 Ne nadarmo ji (mistne proklinanej) Vaculik oznacuje jako novou "Felicii pro ceskej venkov "1
11:22:55
09.06.2026
Sita
-> King 09.06.26 11:15:17: umis si to rozhodne moc hezky vychvalit 3
11:15:17
09.06.2026
King
-> Sita 09.06.26 09:42:10: Vystupovani ze zadni sedacky z karbonovyho "prototypu " je sice trosku mentalne narocnejsi, ale zase kdyz obcas vozim nase stariky, diky obracenejm pantum se do toho seniorum leze lip, nez do klasiky. Mensi baterku, nez realnejch 38kWh (120Ah) uz bych asi nedal, i tohle je hlavne v zime takovy minimum pro vetsi klid a prevenci dojezdovy tisne. Nejaka slecna v perovy bunde nema v zime bez cilenyho omezeni/vypnuti asistentu sanci poznat, ze je to RWD - maximalne, ze vyjede vetsi kopec, nez FWD. Prave jsme se vratili z Kerkonos a ani v normalnim provozu uterniho dopoledne neudelal prototyp ostudu. I v rezimu maximalniho kolenovrtstvi (eko pro+ nebo jak se tomu nadava) a pri dodrzovani rychlosti nas na 115km trase predjela jedna sluzebni kokta, jinak furt neco musel predjizdet "prototyp ". Na takovym tom typu silnic, kde je kazdou chvili dlouha vesnice, se k tomu pridava fakt, ze za vsi se cestovni devadesatka obnovi behem par pikosekund, kdezto chaluparsky sny akcelerujou podstatne lenosivejc. Zavodivej jednickovej baworak sice muze letet mezi vesnicema 120, ale v zatackach zvadne a velka dodavka pred nim je konecna. Prototyp zabzuci a mizi v dali1
10:02:33
09.06.2026
Jarda/felda
09:42:10
09.06.2026
Sita
-> palinator 08.06.26 14:50:57: kdyz jsme u tech e-golfu, jak se mam v nabidce orientovat? Podle ceho poznat jestli to ma tepelny cerpadlo nebo kapacita baterie? Da se to treba podle vykonu motoru nebo roku vyroby? Me se jevi jako lepsi vzit bez TC a mozna i s tou slabsi baterkou (25kWh?), na druhou stranu bych ocenil digitalni kokpit 3. Nemam dojezdovy ambice, spis at je to co nejjednodussi a bez dalsich investic.
07:08:43
09.06.2026
Borderer
Když to tu propíráte, je nějakej reálnej rozdíl, proč se e-golf prodává za +/- cenu e-citiga? Čekal bych cenu o sto tisíc výš, vzhledem k segmentům vozů.
07:08:43
09.06.2026
Borderer
Když to tu propíráte, je nějakej reálnej rozdíl, proč se e-golf prodává za +/- cenu e-citiga? Čekal bych cenu o sto tisíc výš, vzhledem k segmentům vozů.
16:25:12
08.06.2026
U-Geen
-> palinator: jedno jsem rel, pravidelne vidal v Praze a druhy mel kamarad no. Nakonec nejak nevybojoval nabijecku u baraku a i vzhledem k minimalnimu dojezdu toho vozitka si to radsi odvez na Madeiru. Je to takovy hodne svoje, kazdopadne designeri Hondy se teda nebali udelat neco nestandardniho zvnejsku i uvnitr (kde se mi treba Tesly uprimne vubec nelibej, tak tohle jo)
16:18:40
08.06.2026
palinator
-> U-Geen:
Já to auto viděl naživo jednou a názor na to mám přesně žádnej. 3

Ale design je na první pohled zajímavej.
15:40:47
08.06.2026
U-Geen
-> palinator: to jo, z tech asi jednotek kusu aut v CR (a konkretne tohle auto uz v CR taky neni). Ja bych si to asi neporidil, ale je to "hezky".
15:30:55
08.06.2026
palinator
-> U-Geen:
Máš poměrně unikátní zkušenost 1
15:26:27
08.06.2026
U-Geen
-> palinator: aha... no musim si to nekde pujcit, zatim jsem ridil akorat par km Hondu E :)
15:21:14
08.06.2026
palinator
-> Sita:
Teď ho chce kupovat vzdálenej příbuznej. Akorát mi přijde, že je na to blbá doba a těch aut je málo a lepší to nebude.
15:18:39
08.06.2026
Sita
-> palinator 08.06.26 14:50:57: e-golfa mam ve vyberu taky
14:50:57
08.06.2026
palinator
-> Sita:
Tak kup Golfa, to je plug and play přechod cosetýče ergonomie. Dojezd 150 v zimě když mrzne a nejedeš po dálnici 140+. V létě kolem 200, když se budeš hodně courat nebo jezdit s rozumem po městě, tak i k 250.
Na 3x10A nebude nabíjení trvat nikdy déle než 7 hodin, ani kdyby to mělo 0%.
14:49:34
08.06.2026
Sita
-> U-Geen 08.06.26 14:42:40: jo ja vim, ale v zime kamarad dostal v praci Elroqa a trochu me s tim svezl. On je zkusenej ridic, celej zivot zvyklej z predohrabu, pripadne 4x4 (haldex) a na zasnezenych cestach bylo citit jak to je nejisty. On to nakonec vratil a vymenil za 4x4 verzi... Nevim no, zase tolik casu si to vsechno zkouset a na vsech povrsich nemam, tak proc to riskovat, kdyz jsou FWD verze k dispozici...
upraveno 1x, naposled 08.06.2026 14:50:08
14:46:46
08.06.2026
palinator
-> U-Geen:
No, ono jsou na tohle ale skutečně trochu stížnosti. Jednak rozjezdy jsou problém, protože nemáš podle čeho chytit cit, takže hrabe všechno hned, a druhak když hrabe předokolka, tak to její ujetí do boku rovnáš volantem. To sice u RWD taky, ale to ujetí nastává jinde a neřidiči na to nejsou zvyklí. 3
14:44:05
08.06.2026
Sita
-> palinator 08.06.26 14:35:59: 90% vyuziti je aby to denne dojelo z bydliste do mesta a zpet (cca 50km). Vyjimecne 2x denne. Vecer to neni problem pichnout na 3x10A zasuvku, coz by melo tech 50-100km pres noc dobit zpet (jestli dobre pocitam?).
Druhej pozadavek je, aby to bylo co nejpodobnejsi O4, to znamena aby tam nebyla zadna paka rucni brzdy, aby to melo automaticky dalky, apple car, sterace na pravej pacce, atd... Nechci, aby pri presedani nejak zmatkovaly (coz se ted deje).
No a pak takova ta bezna provozni ekonomika (levny spotrebni dily - gumy), rozumny povinko, a dostupny dily a servis, kdyby s tim neco bylo...

O zazitky v tomhle pripade vubec nejde, 200kW a vic absolutne nehrozi, tech 80kW, co jsem videl v tech levnejsich ZOE je az az...
14:43:51
08.06.2026
palinator
-> Sita:
Tak si ho půjč za litr na den někde u vás na jihu a jeďte na vejlet třeba do Rakous 1
14:42:40
08.06.2026
U-Geen
-> Sita: no ale on ten zadni nahon ma u EV ponekud jine rozlozeni hmotnosti, nez treba u BMW, takze bych se toho nebal ani pro dceru (navic to pak stejne zkrouhne stabilizace, kdyz uz by neco)
14:36:26
08.06.2026
Sita
-> palinator 08.06.26 14:27:17: chtel jsem si pujcit BEVko letos na dovolenej v Recku, ale je to 3x drazsi a jeste se tam tak to nevyslo...
14:35:59
08.06.2026
palinator
-> Sita:
No tak spoustu požadavků jsi napsal až teď, žejo. 3
A k výběru parametrů pohonu bych začal otázkou, jak se to má provozovat. Typické jízdy, kde, kdy, jak a za kolik nabíjet.

Ve finále ani větší baterky nebývají až tak potřeba.
14:29:08
08.06.2026
Sita
-> palinator 08.06.26 14:01:07: diky za vyjadreni, aspon vim o co se zajimat.
Auto neni jen o tom jakej to ma pohon, ale musi mit taky nejakou pouzitelnost. My toho moc nevozime (z hlediska nakladu), ale dost casto ve 3 nebo 4 lidech jedem. A ty zadni dvere u i3, uz jsem u Kauflandu porozoval jakej je to proces aby se ze zadni lavice nekdo dostal...
No a zadni nahon, to se asi neshodnem, rejd je urcite fajn, ale u malyho auta velikosti 208?? A 100kw na zadni naprave neni to, co si prtedstavuju jako idealni pro dceru na zacatek rizeni (takze nechci ani ID.3). Zena by si s tim asi nejak poradila, ale nevidim duvod si pridelavat tenhle typ problemu 3
14:27:17
08.06.2026
palinator
Ale pokud můžu fakt upřímně poradit, nejdřív si ty auta (konkrétní model) vyzkoušejte. Ideálně i na pár dní, kvůli elektromobilitě jako takové.

Je to fakt trochu jinej svět a jiný mentální nastavení.

A nepůjčujte si hned něco nad 200 kW, strašně blbě se to vrací. 3
upraveno 1x, naposled 08.06.2026 14:28:35
14:17:22
08.06.2026
U-Geen
-> palinator: osobne mi prave auto prestavene na EV nedava az tak smysl, presne jak pises
14:09:36
08.06.2026
Sita
-> U-Geen 08.06.26 13:20:41: diky, to vypada taky dobre!
14:09:00
08.06.2026
palinator
Jinak Zoe a vlastně asi všechny EV od Renaultu mají zajímavou koncepci s motorem bez magnetů. V podstatě je to velkej alternátor 3

Tzn. má to kroužky a v nižších otáčkách horší účinnost. Benefit je ve vysokých otáčkách a v ceně.
14:01:07
08.06.2026
palinator
Obecně platí, že auta stavěný jako EV mají benefity, které přestavěná auta mít nemohou, hlavně co se týče prostorového řešení chassis a koncepce pohonu jako takové.
Za mně je to i RWD a výhody plynoucí z luxusního rejdu.
Výhodou přestavěných aut je za mě design a lepší dostupnost ND kvůli vyšším prodejům spalovacích variant.
Stellantis auta měly zpočátku fatální problémy s palubními nabíječkami a klimakompresory, které auto uzemnily na měsíce kvůli nedostupnosti ND navíc za absurdní peníze. Teď je to snad vyřešený, ale důvěru ve mně neprobouzí averze jednoho velice schopného servisáka od Třebíče.

Zoe má typicky problémy s ložisky motoru, ale to potkává EV skrz celý trh, naštěstí to jde řešit opravnou sadou a když se to řeší včas, je to akce jen za nízké desítky tisíc. Jen bych nekupoval auto, které dělá kravál. Pak člověk neví, jak dlouho už to v tom stavu jezdí a musí se měnit celé agregáty. Obecně se servisu EV bojím po 3 letech a 50 tkm mnohem méně, než na začátku, přestože vůz stárne a první EV investice se dá v budoucnosti očekávat.

Nutno říct, že zmiňovaná i3 patří k tomu nejlepšímu, co se vyrobilo. ID3 je dodnes kontroverzní auto. MEB není špatná platforma, ale celá řada ID je kacířem co se týče "pravého VW". Naštěstí Neo a facelifty ostatních modelů to částečně řeší, tak se snad blýská na lepší časy. Jak to bude s kvalitou softwarů, kdoví.
upraveno 1x, naposled 08.06.2026 14:01:46
13:20:41
08.06.2026
U-Geen
-> Sita, palinator: co Zoe? ja teda lehce pokukuju po id.3 ale zatím to nedává pro mě smysl :)
upraveno 1x, naposled 08.06.2026 13:20:59
11:52:50
08.06.2026
Sita
-> palinator 08.06.26 11:42:56: no ne, pockej, ja o tom nic moc nevim, zatim se jen rozhlizim. Libi se mi parametry, rozumne velky auto, rozumne velka baterie, rozumnej vykon, predohrab, rozumne velky kola, rozumna vybava, rozumna cena a v neposledni rade se na to da podivat (coz je prave problem u prvotiny z bavorska). Co je spatne u techhle stelantis aut z roku cca 2020?
upraveno 1x, naposled 08.06.2026 11:53:46
11:42:56
08.06.2026
palinator
-> Sita:
Ano, EV Stellantis pro tebe budou vhodné, protože narozdíl od nudné konkurence udržují člověka elektromechanicky zručného. 3
09:34:10
08.06.2026
Sita
-> King 07.06.26 16:35:38: to je pekny, zrovna ted v ramci hledani mensiho priblizovadla po necem levnejsim elektrickym koukam a ty i3 mi padaj do vyberu, ale ja bych takovej "prototyp" domu pritahnout nedokazal 1. Do oka mi pada Peugeot e-208, pripadne Opel Corsa-e.
16:35:38
07.06.2026
King
Tak dneska konecne prvni EV dovolena f i3. Nastesti jenom asi 115km do Harrachova, takze zadny vrtani kolena na verejny nabijecce, ciste solarne "plna nadrz " . Preventivne jsem kvuli eliminaci dojezdovy tisne jel celou cestu podle predpisu, coz byl po asi 20 letech pyrateni nevsedni zazitek1 Pod dojmem diskusi na Novinkach jsem se obaval, ze budeme obeti agrese speedujicich piratu, ale az nekam do Martinic nas predjela jenom jedna motorka. V technictejsim zbytku trasy jsem i pri dodrzovani limitu predjel kotel jeste vetsich setrilku. Proste staci kratka rovinka, polechta se "plyn ", a najednou se odbavej treba 3 auta. Ani zakomplexovanej nemeckej duchodec v A6 nepredstavuje vaznejsi prekazku :-) Spotreba s prevysenim asi 500m je rozumnejch 13kWh/100.
Extreme Tyres